معرفی اولین همایش ملی عناب

  استادان فرهیخته، پژوهشگران ارجمند و دانشجویان گرامی:

  عناب ازگذشته هاي بسيار دوركشت مي شده و درآثار و فسیل های به جا مانده، قدمت آن به بیش از 12 تا 14 میلیون سال پیش می رسد. درختی است بومي چین كه حدود 7700 سال پيش در چين كاشت مي شده است و از طریق جاده ابریشم به سایر نقاط از جمله: هندوستان، ايران، افغانستان وآسیای میانه انتقال یافته است؛ و در حقيقت درختي است كه تقريباً در نقاطي از دنيا كه كمبود آب و شرايط خاكي مناسب نباشد، رشد می کند. اين درخت بعدها به منطقۀ مديترانه وسپس به كشورهاي شمال آفريقا منتقل شده است. در سال1873 از جنوب فرانسه به آمريكا منتقل شده و هم اكنون به صورت يك گياه تزیيني كاشته مي شود(حسین آوا، 1381). در ايران كشت عناب در بیشتر استان هاي كشور به صورت پراكنده ديده مي شود ولي در استان خراسان جنوبی بیشتر وجود دارد.

  به بیان دیگر می توان گفت خراسان جنوبی تولید کنندۀ انحصاری "عناب" در ایران است. "عناب" به صورت تازه و خشک شده، به عنوان میوه و خشکبار همچنین به عنوان گیاه دارویی قابلیت مصرف دارد. کشور چین به عنوان کشور پیشرو در تولید فراورده ­های میوۀ عناب بیش از 30 محصول از فراورده ­های عناب را وارد بازارهای داخلی وبین المللی نموده ­است، این درحالیست که منطقۀ خراسان جنوبی تا کنون بهره برداری اقتصادی قابل توجهی از این محصول استراتژیک منطقه نداشته ­است. میوۀ عناب خراسان جنوبی به صورت فله­ ای؛ بدون برند عمدتاً به کشورهای همسایه صادر می ­شود، که این امر نیز غالباً از مبادی غیر رسمی صورت می پذیرد.

  تولید فراورده ­های عناب که بهره ­وری اقتصادی قابل توجهی دارد و ارزش افزوده ­ای مطلوب ایجاد می ­کند، تا کنون در کشور ما مغفول و صرًفا در سطح محدود به فعالیت ­های تحقیقاتی پرداخته شده ­است و از بعد تجاری و بهره­ برداری اقتصادی آن بی بهره مانده­ ایم.

  ضرورت بهره­ برداری از پتانسیل اقتصادی این محصول استراتژیک، مستلزم شناسایی و جمع آوری پژوهشگران فعال در این عرصه است تا ضمن آگاهی از جدیدترین دستاوردهای پژوهشی داخل کشور امکان هم افزایی اندوخته های علمی نیز فراهم شود.

  لازم به ذکر است حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از 60 میلیارد دلار در سال 1996 به 100 میلیارد دلار در سال 2010 افزایش یافته ­است و بر اساس پیش بینی بانک جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود 5000 میلیارد دلار خواهد رسید(سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی) و لازم به یادآوری است در نقشۀ جامع علمی کشور، گیاهان دارویی در الویت الف حوزۀ علوم پایه و کاربردی قرار دارند. هدایت حرکت احیاء و توسعۀ گیاهان دارویی در ایران به عنوان هدف سند ملی گیاهان دارویی مورد توجه است و با توجه به اینکه "عناب" محصول استراتژیک و خاص این منطقه است، پرداختن به آن در تکالیف کاری جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با توجه به زمینۀ فعالیت واگذار شده، محسوس است.